Bambusy sadzenie i pielęgnacja
Ogród

Bambusy – sadzenie i pielęgnacja

Bambusy są popularnymi roślinami ogrodowymi, uprawianymi ze względu na szybki wzrost i architektoniczne pędy – smukłe łodygi. Niektóre bambusy są idealne do stosowania w nasadzeniach o charakterze tropikalnym, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie do współczesnych lub miejskich projektów. Istnieje ogromna gama roślin bambusowych do wyboru, w różnych kolorach i wysokościach.

Niektóre gatunki tworzące kępy dobrze sprawdzają się jako naturalna osłona, dodając struktury lub można je wykorzystać jako punkt centralny ogrodu czy zakątka. Jednak inne gatunki mogą szybko przerosnąć przydzieloną im przestrzeń i mogą wyglądać nieatrakcyjnie, jeśli nie są odpowiednio prowadzone. Pozostawione bez kontroli mogą być praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Obecnie bambusy można kupić w szkółkach oraz dobrych sklepach ogrodniczych. Szczególnie obszerny asortyment bambusów można znaleźć w specjalistycznych szkółkach, które zajmują się wyłącznie produkcją bambusów. W takich miejscach asortyment obejmuje setki gatunków i odmian, co pozwala na znalezienie odpowiedniej rośliny na każde stanowisko.



Termin sadzenia

Najlepsza pora sadzenia bambusów trwa od marca do października. W rejonach mniej korzystnych klimatycznie preferowany jest wiosenny termin, ponieważ wiosna stwarza najlepsze warunki wyjściowe dla udanego nasadzenia i szybkiego przyjęcia się roślin.

Po posadzeniu wiosną bambus zdąży się dobrze ukorzenić przed nadejściem chłodów i przetrwa swoją pierwszą zimę bez uszkodzeń. Nowe korzenie zapewnią wystarczające dostawy wody zimozielonym bambusom w okresie pierwszej zimy. Przy sadzeniu latem trzeba pamiętać o wyższym zapotrzebowaniu na wodę, a także o tym, że młode źdźbła łatwo się łamią.

Stanowisko

Decydujące znaczenie dla udanej uprawy bambusów w ogrodzie ma optymalne stanowisko. Dlatego dobór gatunków i odmian zawsze musi być orientowany według stanowiska. Większość bambusów preferuje osłonięte przed wiatrem, słoneczne i lekko ­cieniste miejsca w ogrodzie. Idealne jest lekkie zacienienie zimą, które chroni przed zbyt silnym słońcem zimowym. Powinno się unikać miejsc wystawionych na wiatry i słońce, aby uniknąć uszkodzeń przez suszę mrozową. Niektóre niskie gatunki (np. z rodzajów Pleioblastus) preferują położenia półcieniste do cienistych i dzięki temu nadają się do podsadzania drzew czy krzewów.



Wymagania glebowe

Bambusy wolą gleby świeże do wilgotnych z dobrym drenażem. Koniecznie należy unikać gleb z zastoiskami wody, ponieważ bambusy są wrażliwe na nad­miar wilgoci. Idealne są zasobne, piaszczysto-próchniczne gleby gliniaste. Odczyn pH powinien znajdować się w zakresie lekko kwaśnym do obojętnego (pH = 5,5-6,8). Jednakże wartość pH przy poza tym opty­malnych warunkach gra tylko podrzędną rolę. Korzystna jest wysoka wilgotność względna powietrza i dobre zaopatrzenie w wodę.

Poprawianie warunków glebowych

Szczególne zabiegi agrotechniczne konieczne są przy ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach o skłonnościach do zastoisk wody. Takie gleby należy rozluźnić przez dodatek żwiru i piasku, mieszając z nimi wykopane podłoże.

Sadzenie

Dół pod bambus powinien być przynajmniej dwa razy szerszy od szerokości bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Ponieważ bambus lubi żyzne, luźne i próchniczne gleby, można wykopane podłoże wymieszać starannie z dojrzałym kompostem ogrodniczym. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zastosować wiórki rogowe (,mączkę rogową) jako nawożenie pod­stawowe. W zależności od wielkości bambusa dawka wynosi od 100 do 150 g. Nie sadzić bambusa za głęboko! Po­wierzchnia bryły korzeniowej może być przykryta tylko cienką warstwą gleby. Po posadze­niu dobrze udeptujemy glebę wokół i roślinę obficie podlewamy. Na koniec wykładamy warstwę ściółki. Na ściółkę nadaje się substrat korowy, kompost lub ziemia liściowa. Ponieważ w czasie rozkładu materiału ściółkowego przez mikroorganizmy glebowe azot zostaje związany, konieczna jest dodatkowa dawka nawozowa w wysokości 50 g/m2.



Bariera korzeniowa

Aby gatunki bambusów tworzących rozłogi nie stały się uciążliwe w ogrodzie, powinny otrzymać już przy sadzeniu rodzaj bariery ograniczającej ich rozwój. Najlepsza jest zapora dla kłączy „montowana” w trakcie sadzenia. Odpowiednie tu będą nierdzewne pasy blaszane, kręgi betonowe, pasy z poliestru falistego lub innych tworzyw sztucznych. Pierwszeństwo mają materiały sprężyste, które pozwalają na utworzenie naturalnie przebiegających granic dla kłączy.

Rozłogi tworzą gatunki i od­miany:

  • Phyllostachys
  • Pleioblastus
  • Sasa
  • Pseudosasa.

Gatunki Fargesia należą do bambusów kępiastych, które nie potrzebują bariery dla kłączy.

Budowanie bariery korzeniowej

Bariera powinna zostać wkopa­na na głębokość około 70cm, tak aby jej górna krawędź wystawała ponad powierzchnię gleby około 4-5cm. W ten sposób łatwo usunąć kłącza, które wyrosną poza barierę. Końce bariery muszą dobrze zachodzić na siebie.
Nawet jeśli wbudowanie bariery podczas sadzenia oznacza dodatkowy wysiłek, to takie nakłady są zawsze niższe od stałego utrzymywania rozrastających się rozłogów w ryzach. Gdy bambus opanuje bez przeszkód powierzchnię, jedyne co pozostaje, to mordercze i uciążliwe wycinanie i wykopywanie kłączy. W przypadku gatunków tworzących rozłogi na pewno mniejszym kłopotem będzie zbudowanie bariery.

Zwykłe folie nie nadają się na bariery korzeniowe ponieważ bardzo ostro zakończone, twarde kłącza bambusów mogą spokojnie przebić cienkie folie, np. stosowane do wykładania zbiorników wodnych.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podlewanie


Bambusy potrzebują podczas fazy wzrostowej latem wystarczającej ilości wody i składników pokarmowych. Oba czynniki są warunkiem rozwijania grubych i wysokich źdźbeł, które u wielu gatunków i odmian stanowią szczególną dekorację.
Dlatego w okresach przedłużającej się suszy bambusy powinno się obficie podlewać. Pewnym objawem niedoboru wody jest zwijanie się liści.

Nawożenie

Bambusy charakteryzują się jednym z najwyższych zapotrzebowań na składniki pokarmowe. Warte zalecenia jest więc nawożenie w dawkach 50-150 g/m2 w zależności od wielkości rośliny. Jako nawozy nadają się wieloskładnikowe nawozy mineralne z wysokim udziałem azotu lub nawozy organiczne, jak np. wiórki rogowe (mączka rogowa). Ponieważ bambusy wrażliwe są na zasolenie, zaleca się zastosowanie nawozów z małym udziałem soli. Dawkę szybko działających nawozów mineralnych należy podać w dwóch częściach – jedną w kwietniu, drugą w czerwcu. Od lipca nie należy w ogóle nawozić, aby pędy bambusa mogły odpowiednio dojrzeć przed nastaniem zimy. Obok standardowych mineralnych nawozów wieloskładnikowych można wykorzystać również specjalistyczne nawozy dla bambusów, które pokrywają także ich zapotrze­bowanie na krzem.

Opadanie liści

Jeśli nawet bambus jest zimo­zielony. to stale traci nieco liści.
Liście u gatunków zimozielo­nych nie są „dożywotne”, ale co kilka lat ulegają wymianie na młode. Ponieważ „jednorazowo” wymieniana jest tylko ich część, wydają się nam wiecznie zielone. Opadających liści nie należy usuwać, ponieważ stano­wią ważne źródło nawozowe. Przy ich rozkładzie uwalniany jest krzem, który staje się do­stępny dla roślin i pokrywa ich zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Zabiegi cięcia

Prześwietlanie zagajników bambusowych


W przypadku gatunków i odmian o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, które charakteryzują się szczególnie dekoracyjnymi źdźbłami, świadomie stosowane cięcie może jeszcze podkreślić fascynu­jące działanie nasadzeń bambusowych. Prześwietlone zagajniki bambusowe stają się bardziej przejrzyste i eleganckie niż splą­tane zarośla, ponieważ wyraźnie widać niezwykłe źdźbła bambusowe.
Poszczególne źdźbła bambusowe po 5-7 latach starzeją się i tracą urodę, dlatego warto co 2-3 lata wycinać tuż nad poziomem gruntu najstarsze pędy. W zależności od osobistego smaku można prześwietlić od 10 do 20% stanu.

Cięcie kobierców bambusowych

Bambusowe powierzchnie typu trawnikowego można bez pro­blemu zrealizować, stosując ga­tunki i odmiany Pleioblastus. Za pomocą nożyc do żywopłotów można je ścinać na krótko. Z cza­sem powstają gęste kobierce, które można utrzymać na pożą­danej wysokości 5-30 cm dzięki jednemu lub dwóm cięciom w roku. Wielkopowierzchniowe kobierce bambusowe można kosić kosiarką, także wysoko usta­wioną kosiarką trawnikową.

Zimotrwałość

Obszar występowania gatunków bambusów znajduje się w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych. Wszystkie uprawiane u nas w gruncie bambusy pochodzą z Azji Wschodniej. Nic więc dziwnego, że niektóre z gatunków trzeba uznać za tylko średnio mrozoodporne. Szczególnie zimotrwałe są ga­tunki z rodzaju Fargesia.
Jednakże należy pamiętać, że stopień zimotrwałości zależy od różnych czynników. Obok temperatury absolutnej ważną rolę Odgrywają stanowisko, mikroklimat, wystawienie na wiatry i nawożenie. Dlatego dość trudno określić rzeczywistą zimotrwałość rośliny.



Okrycie zimowe

Dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym można w dużym stopniu ograniczyć uszkodzenia zimowe bambusów. Takie środki zapobiegawcze są szczególnie istotne pierwszej zimy po posadzeniu. Okrycie zimowe strefy korzeniowej suchymi liśćmi lub słomą chroni przed mrozem. Oba materiały okryciowe należy usunąć najpóźniej pod koniec marca. Na okrycie nadaje się także przekompostowany obornik, który dodatkowo zadba o letni wzrost rośliny. Najlepszym okryciem zimowym dla bambusów jest pokrywa śnieżna. Śnieg chroni powierzchnię gleb: przed mrozem, podobnie jak liście. Nawet jeśli pędy bambusa wyginają się pod ciężarem śniegu aż do ziemi, nie należy go otrząsać. Źdźbła bambusów są niezwykle elastyczne i po stopnieniu śniegu znowu się podniosą. Aby także w bezśnieżne zimy bambus nam nie zmarzł, możni ułożyć na wrażliwszych gatunkach warstwę ściółki z liści lub słomy. Pod takim okryciem gleba zamarza tylko na powierzchni i bambus może dalej pobierać wodę.

Podlewanie jako środek ochronny zimą 

Najważniejszym środkiem zapobiegawczym w okresie zimy jest podlanie bambusów zimozielonych przed początkiem mrozów. Jak w przypadku innych roślin zimozielonych główną przyczyną uszkodzeń zimowych jest susza. Uszkodzenia na skutek suszy zimowej powstają przede wszystkim pod koniec zimy, gdy rośliny zimozielone na skutek silnego parowania przy intensywnym promieniowaniu słonecznym zostają uszkodzone. Gdy woda w glebie jest jeszcze zamarznięta, roślina nie może uzupełnić jej niedoboru. Skutkiem tego liście zasychają i brązowieją. Aby uniknąć takich uszkodzeń, trzeba bambusy dobrze podlewać także zimą w okresach odwilży, by w dłuższych okresach mroźnych nie wystąpiła susza mrozowa. Od początku listopada należy kon­trolować stan gleby pod roślina­mi i w razie potrzeby obficie podlewać. W razie potrzeby podlewa się intensywnie też w bezmroźne dni zimowe.

Uszkodzenia zimowe


Gdy liście zaschną należy najpierw nieco odczekać i nie zabierać się od razu za skracanie źdźbeł. Często uszkodzone są tylko liście, a nie pędy, i w maju wybija z nich nowa zieleń. Jeśli nie pojawiają się nowe liście, trzeba źdźbła skrócić aż do poziomu gruntu. Bambus wypuści wtedy nowe pędy.

Rozmnażanie bambusów 

Najlepszym i najprostszym sposobem rozmnażania bambusów jest podział. Przez odcinanie szpadlem fragmentów bambusa uzyskuje się w pełni wartościowe rośliny, które można od razu posadzić na nowym, przygotowanym miejscu.


Artykuł opracowany na podstawie książki: „Trawy i paprocie” Urlike Leyhe, zdjęcia własne, canva

Używamy plików cookie, żeby zapewnić poprawne funkcjonowanie strony.Możesz dowiedzieć się więcej, a także wyłączyć poszczególne funkcjonalności View more
Cookies settings
Zaakceptuj
Odrzuć
POLITYKA PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive
POLITYKA PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIESstrony internetowej zielony-sad.pl1. POSTANOWIENIA OGÓLNE1.1. Niniejsza polityka prywatności Sklepu Internetowego  ma charakter informacyjny, co oznacza że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców lub Klientów Sklepu Internetowego.1.2. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony zielony-sad.pl jest Gospodarstwo ekologiczne Anna Niezgoda (adres prowadzenia działalności i adres do doręczeń: Ostrołęka 51, 27-650 Samborzec), NIP: 563 197 78 01, adres poczty elektronicznej: anna@zielony-sad.pl, numer telefonu: 600-607-547 - zwana dalej „Administratorem” i będąca jednocześnie Usługodawcą Sklepu Internetowego i Sprzedawcą.Dostęp do danych osobowych może być powierzony innym podmiotom za pomocą których realizowane są płatności, wysyłka zakupionych produktów, jak również dostawcy hostingu i podmioty wspierające Administratora w celu komunikacji z klientami poprzez wysyłkę e-mail, które to podmioty gromadzą, przetwarzają i przechowują dane osobowe zgodnie ze swoimi Regulaminami i politykami prywatności.1.3. Dane osobowe Usługobiorcy i Klienta są przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. 1997 Nr 133, poz. 883 ze zm.) (zwana dalej: Ustawą o ochronie danych osobowych) oraz ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144, poz. 1204 ze zm.).1.4. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności zapewnia, że zbierane przez niego dane są przetwarzane zgodnie z prawem; zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami; merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane oraz przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.1.5. Wszelkie słowa, wyrażenia i akronimy występujące na niniejszej stronie i rozpoczynające się dużą literą (np. Sprzedawca, Sklep Internetowy, Usługa Elektroniczna) należy rozumieć zgodnie z ich definicją zawartą w Regulaminie Sklepu Internetowego dostępnym na stronach Sklepu Internetowego.2. CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH ORAZ ODBIORCY DANYCH2.1. Każdorazowo cel, zakres oraz odbiorcy danych przetwarzanych przez Administratora wynika z działań podejmowanych przez Usługobiorcę lub Klienta w Sklepie Internetowym. Przykładowo jeżeli Klient w trakcie składania Zamówienia wybierze odbiór osobisty zamiast przesyłki kurierskiej, to jego dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji Umowy Sprzedaży, ale nie będą już udostępniane przewoźnikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.2.2. Możliwe cele zbierania danych osobowych Usługobiorców lub Klientów przez Administratora:1. zawarcie i realizacja Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej (np. Konto).2. marketing bezpośredni własnych produktów lub usług Administratora /wysyłka Newslettera/.2.3. Możliwi odbiorcy danych osobowych Klientów Sklepu Internetowego:1. W przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu dostawy przesyłką pocztową lub przesyłką kurierską, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta wybranemu przewoźnikowi lub pośrednikowi realizującemu przesyłki na zlecenie Administratora.2. W przypadku Klienta, który korzysta w Sklepie Internetowym ze sposobu płatności elektronicznych, Administrator udostępnia zebrane dane osobowe Klienta, wybranemu podmiotowi obsługującemu powyższe płatności w Sklepie Internetowym.2.4. Administrator może przetwarzać następujące dane osobowe Usługobiorców lub Klientów korzystających ze Sklepu Internetowego: imię i nazwisko; adres poczty elektronicznej; numer telefonu kontaktowego; adres dostawy (ulica, numer domu, numer lokalu, kod pocztowy, miasto), adres zamieszkania/prowadzenia działalności/siedziby (jeżeli jest inny niż adres dostawy). W wypadku Usługobiorców lub Klientów nie będących konsumentami Administrator może przetwarzać dodatkowo nazwę firmy oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP) Usługobiorcy lub Klienta.2.5. Podanie danych osobowych, o których mowa w punkcie powyżej może być niezbędne do zawarcia i realizacji Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej w Sklepie Internetowym. Każdorazowo zakres wymaganych do zawarcia umowy danych wskazany jest uprzednio na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego.3. PLIKI COOKIES I DANE EKSPLOATACYJNE3.1. Pliki Cookies (ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe w postaci plików tekstowych, wysyłane przez serwer i zapisywane po stronie osoby odwiedzającej stronę Sklepu Internetowego (np. na dysku twardym komputera, laptopa, czy też na karcie pamięci smartfona – w zależności z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający nasz Sklep Internetowy). Szczegółowe informacje dot. plików Cookies, a także historię ich powstania można znaleźć m.in. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko.3.2. Administrator może przetwarzać dane zawarte w plikach Cookies podczas korzystania przez odwiedzających ze strony Sklepu Internetowego w następujących celach:1. identyfikacji Usługobiorców jako zalogowanych w Sklepie Internetowym i pokazywania, że są zalogowani;2. zapamiętywania Produktów dodanych do koszyka w celu złożenia Zamówienia;3. zapamiętywania danych z wypełnianych Formularzy Zamówienia, ankiet lub danych logowania do Sklepu Internetowego;4. dostosowywania zawartości strony Sklepu Internetowego do indywidualnych preferencji Usługobiorcy (np. dotyczących kolorów, rozmiaru czcionki, układu strony) oraz optymalizacji korzystania ze stron Sklepu Internetowego;5. prowadzenia anonimowych statystyk przedstawiających sposób korzystania ze strony Sklepu Internetowego.3.3. Standardowo większość przeglądarek internetowych dostępnych na rynku domyślnie akceptuje zapisywanie plików Cookies. Każdy ma możliwość określenia warunków korzystania z plików Cookies za pomocą ustawień własnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można np. częściowo ograniczyć (np. czasowo) lub całkowicie wyłączyć możliwość zapisywania plików Cookies – w tym ostatnim wypadku jednak może to mieć wpływ na niektóre funkcjonalności Sklepu Internetowego (przykładowo niemożliwym może okazać się przejście ścieżki Zamówienia poprzez Formularz Zamówienia z uwagi na niezapamiętywanie Produktów w koszyku podczas kolejnych kroków składania Zamówienia).3.4. Ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies są istotne z punktu widzenia zgody na korzystanie z plików Cookies przez nasz Sklep Internetowy – zgodnie z przepisami taka zgoda może być również wyrażona poprzez ustawienia przeglądarki internetowej. W braku wyrażenia takiej zgody należy odpowiednio zmienić ustawienia przeglądarki internetowej w zakresie plików Cookies.3.5. Szczegółowe informacje na temat zmiany ustawień dotyczących plików Cookies oraz ich samodzielnego usuwania w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych dostępne są w dziale pomocy przeglądarki internetowej oraz na poniższych stronach (wystarczy kliknąć w dany link): - w przeglądarce Chrome - w przeglądarce Firefox - w przeglądarce Internet Explorer - w przeglądarce Opera - w przeglądarce Safari3.6. Administrator przetwarza również zanonimizowane dane eksploatacyjne związane z korzystaniem ze Sklepu Internetowego (tzw. logi – adres IP, domena) do generowania statystyk pomocnych w administrowaniu Sklepem Internetowym. Dane te mają charakter zbiorczy i anonimowy, tj. nie zawierają cech identyfikujących osoby odwiedzające stronę Sklepu Internetowego. Logi nie są ujawniane osobom trzecim.3.7. Korzystanie z usług innych firm (3rd party service providers)Do analizy ruchu na stronie oraz stopnia jej wykorzystania Administrator wykorzystuje narzędzia Google Analytics. Te pliki typu cookie są używane do wyświetlania odpowiednich reklam oraz linków, a firma Google może gromadzić informacje o Twoich wizytach na innych stronach internetowych korzystających z usług tego samego rodzaju. Więcej o prywatności w korzystaniu z Google Analytics przeczytasz pod poniższym linkiem: http://www.google.com/privacy/Jeśli chcesz uniemożliwić działanie narzędziom Google Analytics, zainstaluj oficjalny plug-in do Twojej przeglądarki z poniższego adresu: http://tools.google.com/dlpage/gaoptout4. PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH4.1. Podanie danych osobowych przez Usługobiorcę lub Klienta jest dobrowolne, aczkolwiek niepodanie wskazanych w na stronie Sklepu Internetowego oraz w Regulaminie Sklepu Internetowego danych osobowych niezbędnych do zawarcia i realizacji Umowy Sprzedaży lub umowy o świadczenie Usługi Elektronicznej skutkuje brakiem możliwości zawarcia tejże umowy.4.2. Podstawą przetwarzania danych osobowych Usługobiorcy lub Klienta jest konieczność realizacji umowy, której jest stroną lub podjęcia na jego żądanie działań przed jej zawarciem. W przypadku przetwarzania danych w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów lub usług Administratora podstawą takiego przetwarzania jest (1) uprzednia zgoda Usługobiorcy lub Klienta lub (2) wypełnienie prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Administratora (zgodnie z art. 23 ust. 4 Ustawy o ochronie danych osobowych za prawnie usprawiedliwiony cel uważa się w szczególności marketing bezpośredni własnych produktów lub usług Administratora).5. PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA5.1. Usługobiorca lub Klient ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.5.2. Każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych, które jej dotyczą, zawartych w zbiorze danych Administratora, a zwłaszcza prawo do: żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane.5.3. W przypadku udzielenia przez Usługobiorcę lub Klienta zgody na przetwarzanie danych w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów lub usług Administratora zgoda może być odwołana w każdym czasie.5.4. W przypadku gdy Administrator zamierza przetwarzać lub przetwarza dane Usługobiorcy lub Klienta w celu marketingu bezpośredniego własnych produktów lub usług Administratora, osoba której dane dotyczą uprawniona jest także do (1) wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację lub do (2) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych.5.5. W celu realizacji uprawnień, o których mowa powyżej można korzystać z opcji dostępnych w ramach Konta lub Newslettera lub poprzez przesłanie stosownej wiadomości pisemnie lub pocztą elektroniczną na adres Administratora wskazany na wstępie niniejszej polityki prywatności.6. POSTANOWIENIA KOŃCOWE6.1. Sklep Internetowy może zawierać odnośniki do innych stron internetowych. Administrator namawia by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityką prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko niniejszego Sklepu Internetowego.6.2. Administrator stosuje środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpiecza dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.6.3. Administrator odpowiednio udostępnia następujące środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną:1. Zabezpieczenie zbioru danych przed nieuprawnionym dostępem.2. Dostęp do Konta jedynie po podaniu indywidualnego loginu i hasła.Dokument obowiązuje od dnia 01.12.2022r.
Save settings
Cookies settings