Domowe kosmetyki z lawendy
Lawenda – jest od dawna uprawiana dla swego zapachu. W starożytnym Rzymie była używana jako pachnący, odświeżający dodatek do kąpieli i tak też jest stosowana do dziś.
Kwiaty lawendy zawierają olejek, którego głównym składnikiem są związki linalolu, a także cyneol i geraniol. Olejek ten jest używany przy produkcji mydeł, kremów, dodatków do kąpieli, dezodorantów i perfum. Silny zapach kwiatów lawendy odstrasza mole i muchy. Lawenda ma również zastosowanie kulinarne – do słodkich kompozycji /cukier lawendowy/, ale również do wytrawnych sosów, pieczeni.
Lawenda pochodzi z południowej Europy, gdzie nadal można ją spotkać na stanowiskach naturalnych. Uprawiana jest w całym rejonie śródziemnomorskim, i w innych częściach Europy, Azji, USA; zadomowiła się również w Polsce. W naszych ogrodach również zachwyca swoją urodą i zapachem. Jest rośliną miododajną.
Kwiaty lawendy o intensywnym zapachu działają kojąco na układ nerwowy. Kąpiel z dodatkiem naparu lawendy uspokaja, redukuje stres, ułatwia zasypianie oraz działa odkażająco na skórę, rozszerza naczynia włosowate, może powodować lekkie zaczerwienie skóry.
Lawenda działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, oprócz tego łagodzi bóle reumatyczne i migrenowe, wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Pamiętajmy, że działanie olejku lawendowego jest dużo silniejsze niż jej suszu i może być wręcz drażniące.
Oto kilka prostych przepisów na domowe ziołowe kosmetyki z lawendą:
KĄPIEL
Lawendowa sól do kąpieli
Błyskawiczna do przygotowania, doskonała również na prezent dla miłośniczek naturalnych kosmetyków.
- 2 szklanki soli morskiej gruboziarnistej lub soli Epsom,
- 2 garście suszonych kwiatów lawendy,
- 10-15 kropli olejku lawendowego.
Wsyp wszystkie składniki do wysokiej miski, wkropl olejek i dokładnie wymieszaj. Gotową sól przełóż do szklanego słoika i zakręć. Sól potrzebuje minimum 24 godzin by przeniknąć aromatem. Na ciepłą kąpiel wystarczy garść soli, 15-20 minut i już jesteśmy odświeżeni, zrelaksowani, ukojeni.
Lawendowe kule do kąpieli
Kule są ciekawym urozmaiceniem kąpieli. Dzięki oliwie z oliwek nawilżają skórę, soda oczyszczona zmiękcza ją i pomaga w detoksykacji, kwasek cytrynowy doczyszcza i delikatnie peelinguje, a skrobia ziemniaczana przyspiesza odbudowę uszkodzonego naskórka oraz pomaga zwalczyć potówki i zmiany skórne. Pod wpływem ciepłej wody w łazience unosi się zapach lawendy, która dodatkowo odżywia skórę i działa relaksująco na całe ciało.
- 200 g sody oczyszczonej
- 100 g kwasku cytrynowego
- 3 łyki oliwy z oliwek
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka mleka w proszku
- kilka kropli lawendowego olejku eterycznego
- garść suszonej lawendy
- woda w spryskiwaczu
Wszystkie suche składniki łączymy delikatnie w misce. Powoli dodajemy oliwę i olejek eteryczny, dokładnie mieszając. Składniki mieszamy do uzyskania konsystencji mokrego piasku – w razie potrzeby spryskując odrobiną wody (zbyt duża ilość wody sprawi, że soda zacznie się pienić – dlatego robimy to stopniowo). Bazę zamykamy w specjalnych kulach lub w zwykłych foremkach do lodu, dokładnie ją dociskając. Po kilku godzinach, gdy masa wyschnie, delikatnie wyjmujemy kule z foremek. Otrzymujemy około 10-12 kul.
PIELĘGNACJA CERY
Tonik/ hydrolat lawendowy
Hydrolat lawendowy działa antyseptycznie i ma silne właściwości kojące i regenerujące. Oczyszcza skórę, jednocześnie łagodząc podrażnienia. Idealnie nadaje się do cery podrażnionej i zniszczonej – działa tonizująco i odświeżająco; a także do skóry przetłuszczającej się – wspomoże regulację sebum i oczyści pory, dzięki czemu skóra będzie mogła z łatwością oddychać.
- 2-3 łyżki lawendowego suszu (możemy go utrzeć w moździerzu)
- 150 ml wody
Susz zalewamy wrzątkiem, przykrywamy spodeczkiem na około 15-20 minut. Im dłużej, tym napar będzie intensywniejszy. Po upływie tego czasu przecedzamy miksturę i czekamy aż wystygnie, po czym przelewamy ją do buteleczki. W zależności od tego, jakie właściwości chcemy uzyskać, możemy dodać glicerynę (nawilżanie), ocet jabłkowy (wygładzanie) czy inne zioła lub kwiaty – jak chociażby rumianek, różę czy melisę.
Maseczka z glinką i lawendą
Domowa maseczka na bazie lawendy i glinki daje efekt wygładzenia i rozjaśnienia cery. Skóra jest odżywiona, dotleniona i pełna blasku. Przy regularnym stosowaniu pomaga w spłyceniu drobnych zmarszczek, a pory widocznie się zwężają. Dzięki właściwościom ujędrniającym lawendy, zwiększa się gęstość skóry i poprawia się owal twarzy.
- 1/4 kubka suszonych kwiatów lawendy
- 10 łyżek wrzątku
- 1-2 łyżki glinki
Roztartą w moździerzu /lub zmieloną w młynku/ lawendę zalewamy wrzątkiem, mieszamy i odstawiamy pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut. Po ostudzeniu naparu, dodajemy 1-2 łyżki wybranej glinki, dokładnie mieszamy do uzyskania błotnistej konsystencji. Nakładamy na twarz, pomijając okolice oczu – gdy maseczka zacznie zasychać (po ok 15-20 minutach), dokładnie zmywamy ją letnią wodą.
Delikatny peeling z lawendą i płatkami owsianymi
Peeling polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej. Płatki owsiane dobrze usuną zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek, a także zostawią na skórze płaszcz ochronny, który zapobiega wysuszaniu, przyspieszą proces regeneracji, dzięki czemu skóra stanie się miękka i wygładzona. Oliwa z oliwek nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i idealnie nadaje się dla cery alergicznej. Zawarte w niej witaminy z łatwością przenikają w głąb skóry, nadając jej zdrowy i promienny wygląd.
- 1 szklanka drobno zmielonych płatków owsianych
- 3-5 łyżek oliwy z oliwek
- 2 krople olejku lawendowego
- 1-2 łyżka suszonych płatków lawendy
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy aż nie będzie grudek. Do suchych składników dodajemy stopniowo oliwę – do uzyskania konsystencji peelingu.
PIELĘGNACJA WŁOSÓW
Lawendowa płukanka do włosów
Domowe płukanki są dobrym sposobem, by uzyskać miękkie, lśniące i zdrowe włosy. Wersja z lawendą zadba o odświeżenie i ochronę koloru, zadziała na przetłuszczającą się skórę głowy, wydłuży świeżość włosów u nasady. Ocet jabłkowy domknie łuski, dzięki czemu włosy będą gładkie. Po takiej płukance cebulki będą odżywione i wzmocnione, a pH skóry uregulowane, dzięki czemu pozbędziemy się problemów z łupieżem, łojotokiem i swędzeniem.
- 2-3 łyżki suszonych kwiatów lawendy
- 1-2 krople lawendowego olejku eterycznego
- 500 ml wrzącej wody
- opcjonalnie: 1-2 łyżki octu jabłkowego
Lawendowy susz zalewamy wrzątkiem, parzymy pod nakryciem 15 minut. Gdy napar naciągnie, przecedzamy. Do wystudzonej mieszanki dodajemy olejek lawendowy i ocet jabłkowy. Stosujemy jako ostatnie płukanie podczas mycia.
Oczywiście to tylko kilka wybranych pomysłów na aromatyczne, naturalne, zrobione w domu kosmetyki z suszonych kwiatów lawendy.
Przepisy i informacje zebrane z:
„Rośliny kosmetyczne” B. Hlava, F. Stary, F. Pospisil
„Rośliny lecznicze” Antonina Rumińska
https://klaudynahebda.pl/lawenda/
https://gardentherapy.ca/bath-salts-recipe/
http://zolzazkitka.pl/index.php/lawenda/